Podpis kwalifikowany – pades, xades, otoczony, otaczający i w osobnym pliku?

Podpisując dokumenty podpisem kwalifikowanym możemy się spotkać z różnymi jego formatami. Raz dostaniemy jeden plik, gdzie podpis będzie w środku… Innym razem jeden plik, który trzeba zweryfikować, by zobaczyć dokument źródłowy… A w jeszcze innym przypadku dwa pliki, które są ze sobą powiązane.

Uporządkujmy to, co i czym podpisujemy. Skupmy się na dwóch najczęściej używanych rodzajach i formatach podpisów:

PAdES

Format otoczony (wewnętrzny)

Wykorzystywany jest tylko do podpisywania dokumentów *.PDF i zawsze podpis dołączany jest do pliku. Znaczy to, że po podpisaniu nasz dokument *.PDF będzie nieco większy i dla odbiorcy wysyłamy tylko jeden plik.

Porównanie wielkości plików przed i po podpisaniu.

XAdES

Możemy wykorzystać do wszystkich innych rodzajów plików takich jak *.DOC *.JPG *.XLS. W przypadku tego typu mamy 3 formaty. Otoczony (tylko dla *.XML), otaczający i w osobnym pliku.

Format otoczony tylko dla *.XML (wewnętrzny)

Działa bardzo podobnie jak PAdES dla *.PDF, ale wykorzystuje się go tylko do podpisywania jednego rodzaju plików – *.XML. Możecie się z nim spotkać wysyłając pliki JPK do Urzędów Skarbowych albo przy innych usystematyzowanych plikach zawierających dane.

Format otaczający

To format, w którym podpis otacza nasz dokument do jednej paczki. Wówczas również wysyłamy tylko jeden plik dla odbiorcy, ale odbiorca bez programu do weryfikacji podpisu nie zobaczy jego zawartości. W mojej karierze bardzo rzadko spotykam się z używaniem tego formatu podpisu.

Format w osobnym pliku (zewnętrzny)

Tutaj nazwa sama wskazuje na to, że podpis i nasz dokument to będą dwa odrębne pliki. By wysłać do odbiorcy podpisany dokument musimy wysłać plik z podpisem i plik z dokumentem. Odbiorca nie posiadający programu do weryfikacji podpisu jest w stanie zapoznać się z treścią dokumentu.

Czy jest możliwość łączenia formatów?

Tak i jest to bardzo kłopotliwe dla osób zajmujących się przetargami. Zdarzają się sytuację, że dwie osoby podpisujące jeden dokument użyją dwóch różnych formatów i powstanie nam taka „matrioszka”.

Co wybrać?

Najwygodniejszym plikiem do podpisywania jest *.PDF z wykorzystaniem formatu PAdES. Wysyłamy do odbiorcy jeden plik, a dodatkowo możemy umieścić w nim naszą formę graficzną podpisu.

#MGKnews

Twoje wiadomości trafiają do SPAMu?

Przy informacji o wprowadzeniu nowego systemu antyspamowego napisałem, że niektóre wiadomości są „błędnie” oznaczane jako spam. Chodziło mi tutaj o zjawisko False positive (fałszywy pozytyw), w którym system wykrywania lub

Czytaj więcej »

Szyfrowanie plików (załączników)

W erze cyfrowej komunikacji, gdy większość naszych rozmów, transakcji i wymiany informacji odbywa się za pośrednictwem internetu, bezpieczeństwo danych staje się priorytetem. Wyobraź sobie, że wysyłasz ważny dokument mailowo –

Czytaj więcej »

Bezpieczny Pendrive

Dzisiaj pendrive’y stały się nieodłącznym elementem naszego życia, służąc do przechowywania i przenoszenia różnorodnych danych. Te niewielkie nośniki pamięci często zawierają cenne informacje, dlatego zabezpieczenie ich hasłem jest niezwykle ważne.

Czytaj więcej »

Autoresponder – czyli wiadomości urlopowe.

Co to jest autoresponder? Autoresponder to automatyczny system, który wysyła zaprogramowane odpowiedzi na przychodzące wiadomości e-mail. W kontekście wiadomości urlopowych, autoresponder informuje nadawcę o nieobecności odbiorcy, przekazując kluczowe informacje i

Czytaj więcej »

Zapisz się do #MGKnews

Skontaktuj się ze mną