Nieumiejętne korzystanie z dobrodziejstw portali społecznościowych może być przykre w skutkach. To już chyba trzecia sytuacja, gdy ludzie korzystający z Facebook’a mogą czuć się zagrożeni!

Uruchamiasz w pracy komputer, pijesz pierwszy łyk kawy i widzisz że Magda z którą nie rozmawiałeś od balu maturalnego właśnie przesyła Ci prywatną wiadomość na Facebook, o nazwie photo_2016.svg, jako że pierwszy łyk kawy nie był Cię w stanie obudzić klikasz w załącznik i Twoim oczom pojawia się strona łudząco podobna do YouTube, która prosi Cię o aktualizację wtyczki by móc zobaczyć jakże ciekawą zawartość. Zaciekawienie jest coraz większe, a weekendowe otępienie jeszcze nie zostało zneutralizowane przez kolejne dawki kofeiny klikasz aktualizujesz i…
i instalujesz złośliwe oprogramowanie na swoim komputerze, które korzystając z wszystkich uprawnień rozprzestrzenia się dalej. A Twoje dane prawdopodobnie są przesyłane do przestępców, a następnie szyfrowane.

Co robić?

Wyłącz komputer to pierwsze co musisz zrobić! Następnie za pomocą innego bezpiecznego urządzenia (takiego na którym nie uruchomiłeś zainfekowanego pliku – telefon, tablet) ostrzeż znajomych, że jeśli dostaną od Ciebie jakiś prywatną wiadomość z plikiem PHOTO_XXXX.SVG to niech go pod żadnym pozorem nie otwierają.

Jeśli nie jesteś techniczny nie bierz się za odzyskiwanie plików, a tym bardziej za samodzielne skanowanie komputera jakimkolwiek antywirusem. W czasie kiedy Ty będziesz podnajmował nieudolne próby ratowania Twoich danych, one będą bezpowrotnie przepadały, a finalnie dostaniesz informację o haraczu. Najlepiej skorzystaj z usług specjalistów, bo Twoje dane skończą jak dane Filipa Hajzera -> https://www.facebook.com/ChajzerFilip/photos/a.243854955781053.1073741828.243614029138479/704944756338735/?type=3&theater

Potrzebujesz pomocy pisz: bok@mgk.net.pl lub dzwoń 500656575.

 

Kradzież haseł, utracone dane, rozprzestrzenianie wirusa… i wiele wiele więcej, przez kilka sekund nieuwagi.

Opublikowany przez Nie wylewaj się w sieci z MGK.net.pl na 21 listopad 2016