Od niedzieli trwaj dwa bardzo mocno zmasowane ataki przy użyciu marki DHL. Jakoż coraz częściej dostajemy SMS i wiadomości e-mail z informacjami o przesyłkach to przestępcy trafili na bardzo podatny grunt i przy okazji na okres przed Świętami Wielkanocnymi.

Potwierdzenie numeru klienta

W niedziele 2 kwietnia, znaczna część klientów otrzymała wiadomość o treści:

W nieoficjalnej rozmowie w pracownikiem DHL, udało się ustalić że taki zabieg może być wykorzystany do połączenia innego konta w systemie DHL do numeru klienta ofiary i na jego koszt wysyłać przesyłki.

DHL bardzo szybko zareagował na zaistniałą sytuację i w poniedziałkowy poranek ostrzegł klientów, a także dla tych mniej ostrożnych wysłał informację jakie mają podjąć stosowne kroki gdy kliknęli w nieszczęsny link.

 

DHL i przesyłka

Kolejnym ciekawym mailem który otrzymaliśmy od „DHL” jest informacje o przesyłce i podejrzenie wyglądający adres nadawcy: messner@backes-du.de co chyba nijak się ma do oficjalnego adresu e-mail DHL.

 

W treści możemy przeczytać o nowej przesyłce, która zmierza do nas i aby śledzić jej losy wystarczy kliknąć w link, który niestety przekierowuje nas na adres: http://dor-chem.pl/RUW89***/.

Czyżby powyższy link był akceptacją na wpisanie się do jakiejś listy mailingowej?

Podsumowanie

Nie można bezmyślnie wierzyć we wszystko co wyświetla nam się na ekranach telefonów komórkowych, czy ekranach naszych komputerów. Czasami trzeba zachować odrobinę zdrowego rozsądku i nie klikać we wszystko.